Одобрени са проектите на три оперативни програми
Правителството одобри проектите на три оперативни програми за програмния период 2014-2020 г. – „Региони в растеж”, „Иновации и конкурентоспособност” и „Наука и образование за интелигентен растеж”, и възложи на министрите на регионалното развитие, на икономиката и енергетиката и на образованието и науката да ги внесат в Европейската комисия за окончателно одобрение.
ОП „Региони в растеж” е съфинансирана от Европейския фонд за регионално развитие и националния бюджет. Индикативният й бюджет възлиза на 1,589 млрд. евро.
Приоритетите на програмата, които ще се реализират в рамките на осем приоритетни оси, са насочени към подкрепа на политиката за градско развитие в 67 града и териториалните измерения на секторните политики. Мерките за градско развитие включват енергийната ефективност в жилищни и административни сгради, подобряване на общинска социална, образователна, спортна и културна инфраструктура и интегриран градски транспорт. Секторните политики предвиждат инвестиции в публична инфраструктура от регионално значение – образователна, здравна, социална и пътна, регионален туризъм и превенция на риска от свлачища.
ОП „Наука и образование за интелигентен растеж” е конструирана така, че активно да допринася за изпълнението на две от петте основни цели на стратегията на ЕС за интелигентен, устойчив и приобщаващ растеж „Европа 2020”. Финансирането от ЕС по програмата е в размер на 582 760 622 евро, а националното съфинансиране – 102 840 110 евро. Очакваните резултати са увеличаване дела на завършилите висше образование на възраст 30-34 г. на 36% и намаляване на преждевременно напусналите училище на под 11% към 2020 г.
В съответствие със Споразумението за партньорство, което определя стратегията на държавата, нейните приоритети, както и организацията за ефективното и ефикасно използване на европейските структурни и инвестиционни фондове, Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност” дефинира използването на помощта по Европейския фонд за регионално развитие в сферите на иновациите, конкурентоспособността, енергийната и ресурсна ефективност.
Целта на новата оперативна програма е постигане на баланс между мерките, които имат бърз и непосредствен ефект върху бизнеса (напр. технологично обновление, въвеждане на международни стандарти и сертификация, интернационализация) и такива, които изискват по-дълъг период за постигане на определен резултат и по-големи инвестиции (инфраструктура за иновации и изследвания, развитие и внедряване на иновации). В този смисъл основните предизвикателства, които ОПИК цели да посрещне, са постигане на ускорен темп на растеж на икономиката с цел догонващо развитие и гарантиране на устойчив растеж, с акцент върху екологията и енергетиката.
Общият индикативен бюджет на програмата е 2 765 356 748 лв., от които 2 350 553 232 лв. от ЕФРР, а останалите са национално съфинансиране. Изпълнението на програмата ще доведе до увеличаване на иновационната дейност на българските предприятия, повишаването на предприемаческата им активност, създаване и развитие на конкурентни предимства на предприятията, увеличен брой на производствените и търговските сгради с по-висока енергийна ефективност и положителен енергиен баланс и на предприятията, използващи възобновяеми източници за собствено потребление, повишаване ресурсната ефективност на предприятията.