Увеличават се авансовите плащания към бенефициенти
Министерският съвет прие управляващите органи на оперативните програми, съфинансирани от Кохезионния и от структурните фондове на Европейския съюз, да имат възможност да определят размер на авансовите плащания към бенефициентите до 65 на сто от стойността на предоставената безвъзмездна финансова помощ в случаите на предоставена държавна помощ по смисъла на чл. 107 от Договора за функционирането на ЕС.
Извършването на тези плащания ще е възможно при наличие на подписани договори с управляващите органи с включена изрична клауза в този смисъл, както и при условие, че УО своевременно верифицират тези разходи и ги включат в междинен доклад по сертификация и декларация за допустимите разходи.
С решението е предвидена възможност УО да определят размер на авансовите и междинните плащания за изпълнение на проекти до 95% от общите допустими разходи, финансирани чрез безвъзмездна финансова помощ, при предоставена банкова гаранция от страна на бенефициентите. За бенефициенти-структури на централната администрация, УО могат да определят размер на авансови и междинни плащания до 95% от общите допустими разходи, в случай че утвърдените разходи по бюджета на първостепенния разпоредител, в чиято структура е съответният бенефициент, са по-високи от размера на отпуснатите авансови плащания. Подлежащите на възстановяване към извънбюджетната сметка на Националния фонд изплатени недопустими разходи могат да се прихващат за сметка на бюджета на първостепенния разпоредител.
Увеличаването на размера на авансовите и междинните плащания ще доведе до преодоляване на липсата на оборотни средства за бенефициентите, ускоряване на процеса на усвояване на средства по оперативните програми, както и до по-бързото изпълнение на проектите.