Ваучерна схема за предоставяне на услуги за емитиране на ценни книжа на малки и средни предприятия
Изпълнителна агенция за насърчаване на малките и средните предприятия (ИАНМСП) подписа Договор № BG16RFOP002-2.15-0001-C с наименование „Ваучерна схема за предоставяне на услуги за емитиране на ценни книжа на малки и средни предприятия“ по процедура BG16RFOP002-2.015 – Подкрепа за растеж на малките и средни предприятия (МСП) чрез пилотно прилагане на ваучерни схеми от ИАНМСП по Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“.
Ваучерната схема за предоставяне на услуги за емитиране на ценни книжа на капиталовите пазари е насочена към осигуряването на достъп за българските малки и средни предприятия до финансиране от капиталовите пазари посредством предоставянето на стимули за свързване с доставчиците на услуги в областта на емитирането на ценни книжа. Целта на проектното предложение е повишаване на капацитета на малките и средни предприятия за конкурентен, устойчив и динамично развиващ се бизнес чрез предоставяне на услуги, свързани с емитиране на ценни книжа на капиталовите пазари. Успешното реализиране на проекта ще допринесе за развитието на българските МСП и стимулиране на основните им дейности чрез привличането на допълнителни частни инвестиции.
Допустими кандидати са микро, малки или средни предприятия, които развиват своята основна икономическа дейност в една от групите дейности, определени в Националната стратегия за насърчаване на МСП 2014-2020 като високотехнологични, средно високотехнологични, нискотехнологични и средно нискотехнологични промишлени производства или интензивни на знание услуги.
Очакваният резултат е минимум 30 предприятия да получат ваучери, с които да обезпечат подготовката на проспект за емитиране на ценни книжа от посредника, както и пласирането на ценните книжа в страната и чужбина. В резултат се очаква набирането на над 15 000 000 лв. допълнителни инвестиции в малките и средни предприятия. Минималното изискване за да бъде изплатен ваучера е при емитирането на ценни книжа да бъде набран частен капитал от минимум 500 000 лева. Одобрените кандидати ще получат ваучер за използване на консултантски услуги от лицензираните инвестиционни посредници към КФН.
Максималната продължителност на изпълнение на дейностите/услугите по ваучера е не повече 9 месеца след издаването на ваучера. През този периода предприятията трябва да получат: (1) одобрение на инвестиционния проспект за емитиране на ценни книжа от КФН, и (2) да обявят и да осъществят успешна емисия за набиране на капитал (първично публично предлагане) чрез фондовата борса или чрез метода букбилдинг.
След приключване на публичното предлагане емисията следва да бъде регистрирана на някой от пазарите, организирани от Българска фондова борса – София.
Набирането на проектните предложения се очаква да стартира през месец септември тази година, съгласно индикативния график за изпълнение на договора чрез подаване на заявления за ваучери от страна на МСП.