Нов фонд за николихвено кредитиране ще помага на МСП
Той ще стартира през 2012 г и ще разполага с ресурс от 300 млн. евро.
От началото на 2012 г. ще заработи нов фонд за нисколихвено кредитиране на малки и средни предприятия с ресурс от 300 млн. евро. Половината от тези пари са осигурени по оперативна програма „Конкурентоспособност на българската икономика“, а останалата част ще бъдат привлечени от частни банки.
Това съобщи зам. министърът на икономиката, енергетиката и туризма Евгени Ангелов на конференция, посветена на развитието на алтернативните финансови инструменти за подкрепа на бизнеса.
Механизмът ще действа по следния начин - банката отпуска например 100 хил. лв. на фирма. От тях 50 хил. лв. са директна безвъзмездна субсидия от "Конкурентоспособност", а другите са кредит, който по силата на споразумението ще трябва да е с 50% по-ниска лихва от пазарните, пише „Дневник“.
"Целта на новия механизъм е част от средствата по оперативната програма за малкия и средния бизнес да се пренасочат за субсидиране на фирмите и облекчаване на банковото кредитиране, като се понижат лихвите", заяви Ангелов. Той допълни, че доста от параметрите по схемата предстои да бъдат обсъдени.
Новият фонд е част от цялостната стратегия на министерството за използване на общия ресурс от 330 млн. евро по програма „Конкурентоспособност“ за прилагане на рискови финансови инструменти за подкрепа на бизнеса, който се управлява от Европейския инвестиционен фонд (ЕИФ), припомнят от investor.bg.
По тази стратегия вече са определени три от фондовете, ориентирани да финансират перспективни български компании - чрез дялово съучастие, чрез гарантиране на заемите и чрез отпускане на свеж финансов ресурс от т.нар. мецанин фондове за компании, които искат да се развиват. Последният пети фонд, чието учредяване предстои, пък ще подпомага стартиращи иновативни компании.
Тези фондове насочват подкрепата си основно към високите технологии, комуникациите, софтуерните компании, бизнеса с високообортни стоки, иновативните индустриални компании и др. Затова и рисковото финансиране, добило популярност и като инженерно финансиране, ще намира широко развитие при използването на европейските фондове през следващия програмен период от 2014 до 2020 г., обясни пред конференцията зам. министър Евгени Ангелов.