Субсидии за работодатели по Националната програма за заетост и обучение на хора с трайни увреждания
Около 2 млн. лв. са свободните средства за субсидии за работодатели по Националната програма за заетост и обучение на хора с трайни увреждания.
По насърчителните мерки за работодатели при наемане на безработни с трайни увреждания също има свободни средства от държавния бюджет - в размер на около 1,3 млн. лв.
Общо 23 фирми взеха участие в трудовата борса за хора с увреждания, проведена в рамките на Деня на кариерата за хора с увреждания 2011 г., организиран от Българско сдружение за личностна алтернатива. Форумът бе открит от министъра на труда и социалната политика Тотю Младенов, в присъствието на заместник-министрите Валентина Симеонова и Деяна Костадинова, както и на и.д. изпълнителен директор на Агенцията по заетостта - Камелия Лозанова, изпълнителния директор на Агенцията за хора с увреждания - Минчо Коралски и зам.-кмета на Столична община - Албена Атанасова.
През периода януари - август 2011 г. в бюрата по труда средномесечно са регистрирани около 13 000 лица с увреждания.
През осемте месеца на годината е осигурена заетост на 4 507 от тях. На първичния пазар чрез активно трудово посредничество са постъпили на работа 3 804 безработни лица с намалена работоспособност, а по насърчителните мерки, насочени към безработни хора с увреждания, включени в заетост са 703 безработни лица. По Националната програма за заетост и обучение на хора с трайни увреждания през периода януари - август 2011г., e субсидирана заетостта на 2 561 лица с увреждания, като от тях 1 087 са нововключени.
Важна преференция за хората с увреждания предоставя Националната програма "Кредит без лихва за хора с увреждания", която предвижда субсидиране на лихвата по получен кредит по проект "Гаранционен фонд за микрокредитиране" на 128 лица до края на 2011 г., за което са осигурени средства в размер на 247,5 хил. лв. От тях до края на август са усвоени повече от 87 хил. лв.
Агенцията по заетостта, чрез териториалните си поделения - дирекции “Бюро по труда” в страната, предоставя широк кръг от посреднически услуги на търсещите работа лица, в т.ч. и на хората с увреждания, които се регистрират в ДБТ: професионално информиране и консултиране; информиране и насочване на работа към обявени от работодатели свободни работни места на първичния пазар на труда; психологическо подпомагане; включване в обучение на възрастни; включване в подходящи проекти, програми и мерки за заетост и обучение.
Трудовите посредници отделят специално внимание на регистрираните безработни в неравностойно положение на пазара на труда и прилагат индивидуален подход към търсещите работа безработни лица с увреждания.